Ana Hedefler:
Dolaylı Hedefler:

Ford Otosan bünyesinde gerçekleştirilen ReCube, (Recycle, Reuse, Reduce) geri dönüştür, yeniden kullan ve atığı azalt prensiplerini temel alarak, çevresel etkisi düşük ürün tasarımı gerçekleştirmek ve ürün kullanım ömürlerini artırmayı amaçlar. Aynı zamanda ömrü sona eren ürünlerin geri dönüşümü ve tekrardan kullanımı ile yaşam döngüsünü tamamlayarak sürdürebilir ürün tasarımını yaratmayı hedefler. Bu kapsamda yapılan çalışmalarda ürünün yaşam döngü analizleri gözetilerek tasarım yapılır ve kolay tamir & ikinci yaşam gibi opsiyonlar da değerlendirilerek ürünler devreye alınır. Ford Otosan, geri dönüşüm malzeme kullanımı ile hiçbir atık çöp değildir fikrini geliştiriyor. Bu bakış açısıyla atığın değerlendirilmesi ve tekrardan döngüye girebilmesine uygun olacak tasarımlar çalışılır ve devreye alınır.

ReCube, plastik malzemelerin geri dönüşümüyle Fan Davlumbazı üretilerek başladı. Ford Otosan, bu ürünü başarı ile devreye alarak ürün başına 2,2 kg CO2 ve %17 maliyet azalttı. Buradan yola çıkan ekip sürdürülebilir, çevreye uyumlu ürünler tasarlayabilmek için ReCube’ü kurdu.

2019 yılında, bugüne kadar sadece ham plastikten üretilen fan davlumbaz parçası yerine geri dönüşümlü malzeme kullanarak aynı performansı sağlayan bir parça geliştirildi. Geçmişte %70 ham PolyPropylene, %30 cam elyafı olan ürünü, %20 ham PolyPropylene %50 geri dönüşüm (ofis malzemelerinden) PolyProplene, %30 cam elyafı olan ürüne dönüştürüldü. Geri dönüşümlü malzeme kullanımında hep aynı kalitede atık malzeme temin edilmesi, parçanın görsel performansında farklılık ve düşüş yaşanması gibi sorunları aşmak için imalatçı şirket ile bir iş birliği yapıldı. Ürünün malzeme testleri, araç testi ve hat denemeleri başarıyla gerçekleşti. Yapılan bu projeyle ithalata bağlı karbon salınımları da ortadan kaldırarak parça başına 2,2 kg karbon ayak izi azalımı ile %17 oranında maliyet kazancı sağlandı. Ayrıca Geri Dönüşümlü Malzemeden Fan Davlumbazı çalışması, alanında Avrupa’nın en önemli yarışması olarak bilinen Avrupa Geri Dönüşüm Ödülleri’nde (Plastic Recyclers Europe) Otomotiv, Elektrik ve Elektronik ürünü kategorisinde finale çıkmıştır.

Geri Dönüşümlü Malzemeden Fan Davlumbazı üretimi ile başlayan ReCube projesi, bu bakış açısı ve tasarım düşüncesiyle yeni örneklere de imza atacaktır

Adres

Adresimiz:

Ford Otosan, Gölcük Denizevler Mah. Ali Uçar Cad. No:53 Gölcük / Kocaeli

GPS:

40.7143188, 29.8470707

Telefon:
E-posta:

-

Click on button to show the map.

Bir İnceleme Bırak

Amaçlar ile Uyumluluk
Alt Hedefler ile Uyumluluk
Etki Alanı Büyüklüğü
Sağladığı Fayda Büyüklüğü
Projenin Potansiyel Ömrü
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed