Ana Hedefler:
Dolaylı Hedefler:

Restoran atıklarının değerlendirilmesi için Beşiktaş Belediyesi ilçe genelinde kapalı sistem kompost cihazlarının yerleştirmektedir. Ulus Parkı civarına yerleştirilen ilk kompost cihazı, etraftaki restoranlardan gelen atıklardan haftalık yaklaşık 400 kg organik atık, 100 kg pelet beslemesi ve 125-150 kg arası kompost eldesi sağlamaktadır. Cihazın sistemine eklemlenen biofiltre ile koku oluşumu da engellenmektedir. ‘Yeşil Nesil Restoran Hareketi’ kapsamında, sürdürülebilir olmayı hedefleyen restoranlar WWFTürkiye tarafından enerji-su kullanımı, atık yönetimi, kirlilik ve kimyasal azaltımı gibi 95 ayrı kriter üzerinden değerlendirilmekte ve kriterleri karşılamaları halinde 1, 2 ya da 3 yıldızlı “Yeşil Nesil Restoran” olmaya hak kazanmaktadır. Restoranlarda mevsim ürünlerinin kullanılmasından, atıklarla kompost ve enerji üretimine kadar çok kapsamlı uygulamaları olan bu projeyle, restoran müşterilerinde de davranış değişikliği yaratılması hedeflenmektedir.
2015 senesinde başlayan proje devametmektedir.
İlki, Ulus Parkı civarına yerleştirilen kompost cihazı, SUNSET Restoran ile (Yeşil Nesil Restoran belgesi adayı) iş ortaklığı şeklinde işletilmektedir.
“Yeşil Nesil Restoran Hareketi”, atık üretiminin yoğun olduğu yeme-içme sektörüne bilinçli bir tüketim anlayışı kazandırmak, atık miktarını azaltırken oluşan atığı dönüştürmek/değerlendirmek ve atık azaltımı sağlayarak çevrenin sürdürülebilirliğini sağlamak hedefiyle İstanbul’da pilot restoranların katılımıyla başlatılmıştır.
Projeye katılan ve ilk olarak “Yeşil Nesil Restoran” sertifikası almaya hak kazanan restoran “La Mancha-Kuruçeşme” olmuştur.

Adres

Adresimiz:

Beşiktaş Belediyesi

GPS:

41.0422066, 29.0067037

Telefon:
Web:

-

Click on button to show the map.

Bir İnceleme Bırak

Amaçlar ile Uyumluluk
Alt Hedefler ile Uyumluluk
Etki Alanı Büyüklüğü
Sağladığı Fayda Büyüklüğü
Projenin Potansiyel Ömrü
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed